Aktualność

Co w lokatach słychać?

Obecnie oprocentowanie lokat bankowych jest na wyjątkowo niskim poziomie. Wystarczy spojrzeć chociażby na aktualną ofertę największego banku w Polsce, a więc PKO BP. Standardowe lokaty terminowe, praktycznie bez względu na okres ich trwania są oprocentowane na poziomie 0,01%!

Aktualna tabela oprocentowania lokat terminowych w PKO BP znajduje się tu: sprawdź tabelę.

Wpłacając zatem na taką lokatę kwotę 10 000 zł, po pół roku otrzymamy zysk brutto w kwocie 0,5 zł!

W ofercie PKO BP można jednak znaleźć ofertę specjalną lokaty, która pozornie wydaje się dużo lepsza. W tym przypadku oprocentowanie wynosi aż 2%. To zdecydowanie więcej niż przy standardowych lokatach terminowych. Są tutaj jednak pewne warunki, które sprawiają iż oferta ta przestaje być aż tak atrakcyjna.

Po pierwsze z oferty może skorzystać tylko osoba, która w PKO BP zakupiła lub przedłużyła na kolejny okres polisę ubezpieczeniową samochodu. Tutaj warto wziąć pod uwagę, że oferta ubezpieczeniowa PKO BP jest dosyć mocno ograniczona, a warunki i ceny polis wcale nie muszą być dla klienta opłacalne.

Po drugie jest to lokata tylko na 1 miesiąc, a więc w rzeczywistości można na niej zyskać w przybliżeniu tylko 0,17%. Oczywiście trzeba od tego odjąć jeszcze podatek od zysków kapitałowych, a więc zysk z lokaty będzie jeszcze o prawie 1/5 mniejszy. Przykładowo wpłacając na taką lokatę kwotę 10 000 zł, po jej zakończeniu otrzymamy zysk brutto w kwocie 17 zł. A po odliczeniu podatku, ostateczna kwota wyniesie 13,77 zł. Oferta lokaty.

Znalezienie na rynku oferty ubezpieczeniowej, która byłaby tańsza co najmniej o te kilkanaście złotych nie powinno być dużym problemem. A i zgromadzone środki można ulokować na zdecydowanie lepszych warunkach, niekoniecznie ponosząc dużo wyższe ryzyko. Co za tym idzie, podwójna korzyść dla klienta i to w dużo większym wymiarze.

Niebawem napiszemy więcej o dostępnych możliwościach oszczędzania i inwestowania zgromadzonych środków. Zapraszamy do kontaktu i zadawania pytań. Bądźcie z nami na bieżąco.

Przemysław Iwan