Aktualność

Zakup samochodu na firmę – najem długoterminowy czy leasing, co wybrać?

            Każdy przedsiębiorca ma ten przywilej, że może zakupić samochód na firmę, dzięki czemu korzystając z tarczy podatkowej obniża faktyczne koszty zakupu o równowartość stawki podatku dochodowego. Sytuacja ta dotyczy zarówno leasingu jak i najmu długoterminowego. Przy czym w leasingu do kosztów można zaliczyć raty do równowartości samochodu osobowego 150 000 zł. Mowa tutaj o wartości początkowej pojazdu. Odsetki są ujmowane w całości. W najmie długoterminowym takie ograniczenia nie występują. Leasing i najem ma ten zasadniczy plus, że nie trzeba pozbywać się od razu całej kwoty zakupu, tylko mamy rozłożony zakup na raty. Dzięki temu zachowujemy płynność finansową i nie wydajemy tak dużej kwoty jednorazowo.

            Skupmy się więc dzisiaj na tych dwóch opcjach finansowania, a więc leasingu oraz najmie długoterminowym. Są to obecnie dwa najbardziej popularne sposoby finansowania samochodów. O ile leasing jest znany i stosowany już od dawna, tak najem długoterminowy jest to stosunkowo nowy produkt, który coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Czym charakteryzują się ten dwa rozwiązania? Które jest lepsze? I ostatecznie, które wybrać?

Najem długoterminowy:

  • Brak wpłaty własnej
  • Umowa przeważnie na 36 miesięcy
  • Możliwość wykupu samochodu po skończonej umowie najmu
  • Niższa miesięczna rata z pełnym serwisem w cenie. Często jest także możliwość doliczenia do raty pełnego pakietu ubezpieczeń oraz dodatkowego kompletu opon

Leasing:

  • Wpłata własna standardowo w przedziale 10-30% wartości pojazdu
  • Przeważnie dłuższy okres umowy leasingowej
  • Do raty trzeba doliczyć serwis, ubezpieczenie i opony

 

Główną zaletą najmu długoterminowego jest to, iż nie jest konieczna żadna wpłata własna na początku umowy. Płatności to tylko miesięczne raty przez cały okres trwania umowy. W tych ratach zawarty jest także pełen serwis, a więc nie trzeba martwić się kosztami związanymi z przeglądem pojazdu czy jego naprawami. Często do raty doliczony jest także dodatkowy komplet opon oraz ubezpieczenie, którego cena jest zazwyczaj bardzo atrakcyjna. Dodatkowo nie trzeba szukać i załatwiać ubezpieczenia na własną rękę, tylko wszystko jest już w pakiecie oferty najmu. Co ważne mimo takiego rozwiązania, nie traci się zniżek naliczonych przez lata bezszkodowej jazdy.

            W przypadku najmu długoterminowego okres umowy jest stosunkowo krótki, przeważnie wynosi tylko 36 miesięcy. Umowy leasingowe natomiast są zawierane zazwyczaj na dłuższy okres czasu, aby rata nie była za wysoka. To oczywiście zależy również od wysokości wpłaty własnej, która w leasingu jest praktycznie obligatoryjna. Po skończonej umowie najmu, standardowo auto jest oddawane i mamy możliwość wzięcia kolejnego, nowego samochodu. Oczywiście można także wykupić auto, jednak jest to przeważnie nieopłacalne. W takiej sytuacji, kiedy chcielibyśmy mieć samochód na własność i korzystać z niego przez dłuższy czas, lepszym rozwiązaniem będzie leasing. Wtedy taka transakcja będzie zdecydowanie bardziej opłacalna.

            Niewątpliwym minusem najmu długoterminowego jest konieczność pójścia na pewne ustępstwa. Są to bowiem samochody gotowe i nie mamy możliwości ich personalizacji. Aczkolwiek zdarza się, że jest dostępnych kilka różnych wariantów, kilka wersji wyposażenia, a więc mamy wybór i jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni dla siebie egzemplarz. W przypadku leasingu klient ma zdecydowanie większe pole manewru i jest w stanie skonfigurować samochód idealnie dopasowany do siebie, taki jaki mu się najbardziej podoba.

            To podstawowe kwestie dotyczące najmu długoterminowego oraz leasingu pojazdów. Wybór danego rozwiązania uwarunkowany jest zatem wymaganiami i potrzebami klienta. Trudno jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Oba mają swoje wady i zalety. Jeśli rozważasz zatem zakup auta na firmę, zapraszamy do kontaktu. Podpowiemy i pomożemy dobrać odpowiednie rozwiązanie, a także znajdziemy Twój wymarzony samochód smiley

Przemysław Iwan